Põltsamaa lahingu mälestustahvel

Herbert Lindmäe. Suvesõda Viljandimaal 1941: „3. juulil 1941 tungisid Põltsamaa linna paarkümmend Kamari metsavenda ja vallutasid tapamaja. Kui saadi teada, et linnale läheneb kolm veoautot hävituspataljonlastega, tõmbuti tagasi Kasumetsa. Siis kuuldi, et täitevkomitees pakitakse ja kohalikud võimumehed valmistuvad ärasõiduks. Et täitevkomiteelaste põgenemist takistada, otsustati minna 4. juulil uuesti Põltsamaale.

Linna tungiti Viljandi teed pidi ja vallutati Põltsamaa vallamaja. Üks metsavend sai tulevahetuses haavata. Saagiks saadi 8 mootorratast. Lahingu ajal arreteeriti kohalikke punategelasi. Enamlased taandusid linna täitevkomitee juures asuva pargi müüri taha, kust hiljem tõmbusid tagasi täitevkomitee majja, suurde kahekorruselisse kivist hoonesse turu ääres. See oli nagu kindlus. Enamlased panid seal metsavendadele vihaselt vastu. Õhtu eel tuli aga Leegisaare metsavendadele teade, et Kamari metsavendadel on kokkupõrge kohalike kommunistidega ja linnas käib lahing - vajatakse kiiret abi. Seepeale tõttaski Jaan Naissoo kohe 28 mehega appi ja sõitis Jõgeva teed nelja autoga uljalt linna sisse. Samal ajal saabus õhtuhämaruses kommunistidele abiväge - kolm veoautotäit enamlasi Paidest ja Türilt. Enamlastega põrkuti kokku südalinnas postkontori hoone ees. Metsavennad tulistasid enamlasi esimeselt autolt kergekuuliplidujast. Samas tõrgestus Leegisaare metsavendade kergekuulipilduja - lahinguärevuses ei läinud korda tühist riket kõrvaldada. Samal ajal sai kuulipilduja kõrval surmavalt haavata Jaan Naissoo. Mitmed mehed olid veel haavatud. Veoauto roolis oli Paul Teder. Tema kõrval istmel sai metsavend haavata - auto esiklaasis oli mitu kuuliauku. Tuli taanduda. Teistelt autodelt mahahüpanud ja hargnenud metsavennad nägid esimese auto lahkumist ja olid samuti sunnitud taganema. Ka politseinik Rajulaid tõmbas oma mehed tagasi. Et lõhkuda enamlaste telefonisidet, langetati ööpimeduses teeäärseid telefoniposte. Sellal tuli Viljandi poolt veel kaks veoautotäit hävituspataljonlasi ja punaväelasi. Politseinik A. Rajulaid koondas oma mehed ETK küüni juures teeäärse valli taha, ettepoole mehed jahipüssidega, tahapoole need, kellel oli revolver või vintpüss. Mõlemale autole avati tuli. Enamlased vastasid püssi- ja kuulipildujatulega. Kuna metsavendade omavalmistatud käsigranaatide süüde oli märgunud, ei olnud nendest lahingus abi. Metsavennad pidid tulevahetuse lõpetama. Kui politseinik A. Rajulaiu ja Leegisaare metsavennad olid Põltsamaalt välja taganenud, jäi Põltsamaal täitevkomitee juurde parki veel leitnant A. Evert kuue mehega. Puudus side teiste metsavendadega. Lahing kestis pargis veel tükk aega, siis olid ka nemad ööpimeduses sunnitud linnast taanduma. Leitnant A. Everti meestel kaotusi ei olnud.

4. juuli Põltsamaa linnalahingus langesid Põltsamaa politseijaoskonna kriminaalassistent, Leegisaare metsavendade juht Jaan Naissoo, ärijuht Arseni Kivisäk ja Ilmar Saar. Enamlaste kaotuseks on erinevatel andmetel pakutud 6-40 langenut ja 12-27 haavatut.“

Põltsamaal Suure silla juures punastest tellistest hoonel (Silla 2, endine postkontor) on 1991. aastal paigaldatud mälestustahvel: „Siin toimus 4. VII 1941 Põltsamaa lahing, kus langesid metsavennad Jaan Naissoo, Arseni Kivisäk, Ilmar Saar“.