Lebavere lahingu (1941) mälestuskivi
8. septembril 1941 jäi paarisajameheline Punaarmee kolonn peatuma metsas Lebaverest lõuna pool. Kohalik Omakaitse suutis kokku saada alla neljakümne mehe, aga sellest hoolimata otsustati rünnata. Ründajatest sai üks mees raskelt haavata ja Lebavere metsnik Kaarel Kasesalu surma. Punaarmeelasi langes 14, haavatuid jäi maha 5. Hiljem leiti punaste taandumisteelt veel mitmeid haavadesse surnute laipu.
Lahingule järgnevatel päevadel tähistas Lebavere metsavaht Gustav Kask Kaarel Kasesalu langemise koha põllukiviga, millele oli kirjutatud langenu nimi, sünni- ja surmaaeg.
1942. aastal, Lebavere lahingu 1. aastapäeval, avati praegune mälestuskivi. 1949. aasta kevadel peitis metsavaht Eduard Ustav kivi maasse, et vältida selle õhkulaskmist.
1996. aastal, lahingu 55. aastapäeval, avati taas Kaarel Kasesalu mälestuskivi, mis tähistab ühtlasi ka Lebavere lahingu aega ja kohta ning on ka mälestuseks kõigile neile Lebavere endistele elanikele, kes kannatasid või hukkusid punase terrori läbi ja kellede hauakünkaidki pole teada.
- Herbert Lindmäe - Suvesõda Virumaal (Tartu 2002, lk 479-480)
- Väike-Maarja Muuseum - Lebavere lahing
- Metsavendade vabariigis, lambakarjas, heinabrigaadis ja lastekodus Siberis (Kultuur ja Elu 2006/1)
- Eesti monumentide e-kataloog - Lebavere Kaarel Kasesalu
- Pärandkultuur - Metsnik Kasesalu mälestuskivi