Vaivara Sinimägede Muuseum
Vaivara Sinimägede Muuseum avati 2008. aastal endise Vaivara mõisa majandushoonetes. Näitusehooneks ehitati üles mõisaait, mis on ühtlasi ka ehitismälestis. Muuseumi nimes kajastuvad nii ajalooline lahinguväli kui ka piirkonna ajalooline nimi.
Väljapanek on pühendatud 1944. aasta lahingutele Narva jõel ja Sinimägedes. Muuseumis näeb relvi, mundreid, sõjaaegseid fotosid, vaenupoolte propagandaplakateid jms. Ekraanilt saab vaadata dokumentaalkaadreid 1944. aastast ja 15-minutilist tutvustavat filmi piirkonnast nii Põhjasõjas kui ka Esimeses ja Teises maailmasõjas. Tankitõrjekahurite, miinipildujate ja käsirelvade kõrval on eksponeeritud ka sõdurite isiklikud esemed katelokist viltideni.
Kõige suurem eksponaat on praegu Nõukogude ründelennuk Il-2, mis tegi 1944. aasta veebruaris hädamaandumise Konsu järve jääle ja vajus põhja. Näitusemaja taga on hall, mis ootab kakskümmend aastat tagasi Kurtna Mätasjärvest väljatõmmatud tanki T-34. See on Ida-Viru sõjaajaloo klubi Otsing seni kõige väärtuslikum leid. Sakslased võtsid selle tanki Punaarmeelt sõjasaagiks ja maalisid oma tunnused peale. Taganedes uputasid nad sõjamasina koos laskemoonaga järve.
Muuseumi õuel saab uudistada kahte Punaarmee haubitsat ning soost ja maast leitud sõjakraami, millel tänaseks on vaid ajalooline väärtus. Hoovis on koha leidnud Sinimägede lahingutes III Germaani soomuskorpuse üksustes osalenud norra, taani ja flaami vabatahtlike mälestuskivid.
Piirkonnas tasub võtta ette pikem ringsõit, et ära näha Eestis väga haruldased välikindlustused: Põhjasõja ajal enne 1704. aasta Narva lahingut Vene vägede poolt ehitatud kindlusliin, nn Rootsi vall; Esimese maailmasõja ajal Lastekodumäele Vene keisririigi ja nende sõjavangide poolt ehitatud Petrogradi kaitseliini osa ning Udria ja Meriküla rannikupatarei ehitised; Merikülla ehitatud Eesti rannikupatarei ehitised; Teise maailmasõja varukaitseliin ehk nn Tannenbergi liin. Tasub tõusta Lastekodumäe torni, et heita pilk kogu piirkonnale.
Tänane Vaivara Sinimägede Muuseum tutvustab sõjaajalugu läbi erinevate näituste, sündmuste ja programmide. Samas püüame kõnelda ka seni rääkimata lugusid nagu kohalike inimeste lahkumine sõja jalust 1944. aasta alguses ja sellest, et sageli ei olnud hiljem võimalik naasta – olid siis põhjuseks purukspommitatud eluasemed või Nõukogude võimu poolne tõrjumine. Püüame ajaloole anda inimeste näod ja lood. Vaivara Sinimägede Muuseum on ainulaadne ka selle poolest, et pea kõiki eksponaate tohib siin katsuda oma kätega.
Lisalugemist: