1941. a Suvesõda. Rame lahing
1. ja 2. septembril 1941 algas sakslaste ja Eesti vabatahtlike pealetung Virtsu poole nii Lihula kui ka Pärnu suunast. See oli kaks päeva ägedaid lahinguid ja väiksemaid kokkupõrkeid Karuse valla külades, tuues kaasa hävingut ja ohvreid.
1. septembril kaevasid venelased Rame teeristil kaevikuid. Sakslased ja omakaitselased olid samal ajal Paatsalus, tehes ettevalmistusi lahinguks. Kella kuue paiku tuli Pivarootsi poolt sõdureid täis Saksa sõjaväeauto ja sõitis tagasiteel Nehatu lubjaaukude juures otse venelaste kuulipilduja ette. Autojuht sai surma, teistel õnnestus varjuda. Venelased tõmbusid Nehatu suunalt tagasi Rame teeristi. Seal paiknesid nad Toomu, Aeresauna ja Silmapõlde talude lähedal kaevikuis, osa jäi Porsiku lähistele. See maastik ei olnud lage nagu praegu, vaid tihedalt palistatud kiviaedadega, mis pakkusid varjumisvõimalust mõlemale lahingu osapoolele. Sakslaste tulejuhtimispunkt oli Nehatu lähedal Sooaluse talu juures, sinna oli õhupall üles lastud. Mõlemalt poolelt tulistati kuulipildujatest, kahuritest ja miinipildujatest. 2. septembril kell 16.25 võtsid sakslased Viritast kirdes kasutusele raskerelvad ning kell 19.30 murdsid Punaarmee tugeva vastupanu ja ühinesid Hanilas teiste üksustega. Sakslastega koos olid omakaitsemehed. Viimastest said Rame lahingus 2. septembril surma Aleksander Raad Kaitu külast ja Priidu Okaspuu Pivarootsi Aadu talust. Kolmas hukkunud eestlane oli Tõstamaalt. Venelasi sai Rame teeristi lähedal surma 11, võib-olla enamgi, sest kuuldavasti oli Vene sõdurite surnukehasid hiljemgi leitud ja vaikselt maha maetud. Surmasaanud sakslastest andmeid pole. Rame külas põlesid maha veski, üks talu ja kahe talu kõrvalhooned.
2. septembri hommikul liikus ka Mäense ja Massu kaudu Uue-Virtsu ning Kõmsi suunas hulk Saksa jalaväge. Sakslaste hulgas tekitas kaotusi ja pidurdas edasiliikumist Kõmsi kiriku tornis asuv snaiper. Kella kahe-kolme vahel tõid sakslased Massu kaudu kohale kahuri ja lasksid Kõmsi kiriku torni puruks. Seega hävis Kõmsi kiriku torn 2. septembril 1941.
Elmar Vesker - Mälestusi sõjasuvest 1941 (Viljariik I, Hanila 2003, lk 145-166)
Mati Mandel - Kurjuse aasta Lõuna-Läänemaal 1940-1941 (Tallinn 2007, lk 148–149)