1941. a Suvesõda. Tuudi lahing (Pihu väli)
8. juulil 1941 jõudsid Saksa väed Pärnusse, kuid liikusid sealt edasi Märjamaa ja Tallinna suunas. Samal ajal ka Läänemaale tungimiseks sakslastel jõud puudusid ning Lihula-Kirbla suunal tegutsesid vaid nõrgad luureüksused. 9. juulil jõudsid saksa luurajad Lihulasse, 10. juulil Virtsusse. Pärast 19. juulil toimunud lahingut jäi rinne Audru joonele püsima ligi kuuks ajaks.
Lääne pool Lihulat võtsid sakslased ja Omakaitse positsioonid sisse Tuudi mäel. Kiive sool oli 15–20-meheline madruste salk avanud raba poolt püssitule sakslaste autokolonnile. Teel seisidki kaks pihtasaanud maastikuautot. Omakaitse üksus jõudis Lihulasse 22. augustil õhtul hilja. Laupäeva, 23. augusti hommikuks jõudsid Lihulasse Pärnumaa ja Kullamaa omakaitselased. Enne lõunat tuli teade, et suured Punaarmee eelüksused on Karusel ja Koti-Risti piirkonnas, valmistudes Lihulat ründama. 22. augusti keskpäevaks oli saabunud Tuudi mäele Saksa motoriseeritud üksus. Kõrtsi sirelite taha pandi üles kahurid ja aida paekiviaia vahele kaevati kuulipildujapesad. Möldri veski poolsetes paemurruaukudes paiknesid sakslaste maskeeritud miinipildujad ning kahurid. Omakaitsemehi oli Lihulasse jõudnud 130, Saksa motoriseeritud üksused olid võtnud kaitse sisse ka Kirbla mäel.
Pühapäeva, 24. augusti hommikul kella viie paiku algas tulistamine. Pihu väljalt kostis venelaste „hurraa”. Kadakate vahel välkusid rohelised mütsid. Aeg-ajalt tõusis venelaste hulgast üles politruk, õhutades hüüetega ja püstolilaskudega mehi rünnakule. Rehe väravate vahel sakslasi kamandanud ohvitser sai surmavalt haavata. Kohe võttis juhtimise üle teine noor ohvitser. Kuulipildujad tärisesid kõrtsi juures ja ka Möldri veskis. Appi jõudsid Alaküla ja Kloostri omakaitselased, kes võtsid positsiooni sisse kiviaia taga. Toru talu kohal põlesid Punaarmee autod. Punaarmeelased püüdsid raudtee poolt kaitsjaid ümber haarata, kuid seal olid vastas omakaitsemehed. Keskhommikuks venelaste rünnak vaibus. Lahing jätkus aga ka järgmistel päevadel. 24.–25.augustil toodi Saaremaalt Virtsu juurde abijõude - 46. laskurpolgu pataljon kapten Ogorodnikovi juhtimisel ning Saaremaa hävituspataljonist 50 meest, kes kohe liikusid Lihula poole. Samal ajal tungisid aga sakslased Pärnu poolt Koti teeristile. 27. augustil toimus Kotil lahing.
Mati Mandel - Kurjuse aasta Lõuna-Läänemaal 1940-1941 (Tallinn 2007, lk 140–141)