Kooraste vallamaja
Kooraste vallamaja on ehitatud 1870. aasta paiku. Külanõukogu töötas hoones kuni 1963. aastani, siis liideti Kooraste külanõukogu Kanepiga. Pärast seda elamu. Eravaldus.
1941. aasta suvel, pärast juuniküüditamist, oli Kooraste vallas seitse metsavendade gruppi - Jüriussaia, Karste mõisa, Kõigu, Kooraste vallamaja, Musta ja Kuku talude, Pillari ning Varestepalu-Mutsina. Kooraste vallas organiseeris metsavendlust pärastine Võru prefekt Julius Ennok. Kooraste valla metsavennad elunesid metsas kuuseokstest tehtud ja moondatud osmides. Kaasa oli toodud mitu raadioaparaati. Koos metsavendadega elas metsas ka naisi ja lapsi. Laagrivalvet toimetati öösel piilkondadega, päeval vaatluspostidega. Toit toodi meestele järele taludest, vahel valmistati seda ka metsas ise. Kooraste metsavendadel ei tulnud enamlastega lahinguid pidada. On teada, et Kooraste vallast ükski mees punaväkke ei läinud.
1941. aasta 10. juuli varahommikul koondati kõik valla metsavendade grupid ja mindi vallamajja. Täitevkomitee oli terves koosseisus kohal ning oli ise punanurga ja ruumid punasest rämpsust puhastanud. Vallamajal lehvis sinimustvalge lipp. Julius Ennok kutsus vallamajja omariikluse-aegse vallavanema, Hiire talu peremehe Richard Kolki, kes pidi korraldama valla omavalitsuse tööd ja panema ametisse. 11. juulil tuli vallamajja endine vallasekretär Kustav Klaasma ja uus vallavalitsus võttis täitevkomiteelt akti alusel ameti üle. Kooraste Omakaitse kompaniisse kuulus umbes 160 meest. Omakaitse organiseeris valveteenistuse kogu valla ulatuses tähtsamatel teedel ja sildadel. Täitevkomitee liikmed jäid vabadusse, kinni võeti miilits ja hävituspataljoni liige Osvald Alliste (hukati 05.08.1941). Esimesed Saksa sõjaväelased jõudsid Kooraste valda 15.07.1941.
Hanno Talving - Eesti vallamajade ajaloo teatmik (Tallinn 2015, lk 398)