Vapramäe punahiinlaste haud
Vapramäel asub mälestuskivi kahele hiina sõdurile, kes kuulusid Vabadussõjas Punaarmee miinipataljoni ning langesid 16. jaanuaril 1919 Vapramäe lahingus, rünnates Eesti soomusrongi Voika raudteesilla juures. Hauakivil on eesti, vene ja hiina keeles kiri: „16.01.1919 Igavene kuulsus vapratele hiina/ punaarmeelastele, kes langesid/ võitluses nõukogude võimu eest/ Вечная слава отважным/ китаским красноармейцам/ павшим в борьбе за советскую власть”.
Kuigi hiinlasi on peetud tundmatuteks sõduriteks, kirjutati Postimehes (19.08.1940): „Ühte langenut teame nimepidi: Han-Go-Tsao. Elva lähedal on veel ühe hiinlase haud, kes lasti maha koos lätlasest päevapiltnikuga. See haud on ammu rohtunud ja raskesti leitav. Udernas on neljateistkümne punaväelase ühishaud.“
Kristjan Aalisto on meenutanud, et tema Siberisse mineku põhisüüdlasteks olid hiinlased! Nimelt olla pärast punaste võimuletulekut 1940. aastal tema elukoha kõrvale rajatud suur puidust obelisk viisnurgaga tipus ja ilusa aiaga selle ümber. Seal olevat suurem Vabadussõjas langenud punahiinlaste haud. Saksa okupatsiooni ajal, kui Kristjan raudteel töötas ja seetõttu ka kohustuslikult omakaitsesse kuulus, otsustas ta kitsastes oludes selle puust obeliski koos aiaga vaikselt ahjus ära kütta. Kui punased 1944. aastal tagasi olid, pandi just see ausamba hävitamine talle põhisüüks. Omakaitsesse kuulumist selle kõrval nii suureks süüks ei pandudki.
Marmorist mälestustahvel paigaldati 1960. aastal Elva kodu-uurimistoimkonna algatusel. Eelteates öeldakse, et avamisele oodatakse ka hiina seltsimehi.
Riigikantselei punamonumentide töörühma hinnang (23.11.2022) RKTH182: „Vabadussõjas hukkunute ühishaud. Tegemist on neutraalse hauatähisega.“