Krasnojarski polgu kirik

Tartus Puiestee tänaval asuv sõjaväelinnak koosneb kümnetest eri ajal ehitatud hoonetest ja selle ajalugu ulatub XIX sajandisse. Olulisemad eristatavad etapid on: 1) tsaariaegne Krasnojarski polk XX sajandi alguses; 2) Eesti Vabariigi ajal 1920.–1930. aastatel Lembitu kasarmud; 3) Alates 1940. aastast, mil linnak oli N Liidu okupatsioonivägede kasutuses, tehti hulgaliselt ümber-, juurde- ja uusehitisi, mida ei kajasta mingisugune dokumentatsioon. Tänaseks on need lammutatud. 1913. kasarmute plaanile on kirik/söökla kantud, mistõttu võib oletada, et hoone oli juba olemas või ehitamisel. Hoone gabariidid ja fassaadilahendus on säilinud. Fassaadil on kasutatud vene rahvusromantilisest stiilist pärinevat väljavenitatud tipuga kaaremotiivi. See viitab hoone rajamisele 20. sajandi alguses. Kirikuhoone sisemine plaanilahendus viitab mitmetele ümberehitustele. Ebaloomulik on korsten keset kirikut ja keerdtrepp, mis katab aknaava. Välisseinad on algselt laotud savitellistest puhta vuugiga, hiljem värvitud lubivärviga. Sööklaosa on ühekorruseline, osaliselt keldriga. Fassaadid on lihtsustatud, ilma dekoorita. Aknaavadel on tellistest kaarsillused. Hoonel on eristatavad kolm ehitusetappi. Esimene etapp on rajatud koos kirikuga. Esimese etapi keldril ja söögitoal on terastaladel tellislagi. Teise ehitusetapi rajamise aeg ei ole dokumentaalselt määratletav, oletada võib 1920.–1930. aastaid. Kolmas, tänaseks lammutatud ehitusetapp rajati nõukogude ajal.

16.09.2018 avati mälestustahvel Vene Keisririigi 95. Krasnojarski jalaväepolgu Püha Georgiuse Võidukandja polgukirikule. Mälestustahvli pühitses Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku vaimulik, osalesid Vene Föderatsiooni saatkonna esindajad ja VFi lõhestuspoliitika aktivistid.

Tahvlil on tekst „95. Krasnojarski jalaväepolgu Püha Georgiuse Võidukandja polgukirik. Pühitsetud 28. aprillil 1896. a.“