Sangaste vallamaja

1941. aasta suvel, pärast juuniküüditamist tekkis Sangaste vallas neli metsavendade rühmitust. Kõik rühmitused olid omavahel tihedates sidemetes, samuti loodi sõjasündmuste ajal side Tõlliste, Puka ja Kuigatsi metsavendadega. 26. juunil 1941 püüdsid Restu mehed tabada Sangaste valla täitevkomitee esimehe asetäitjat Ahti Ojaveert ning temalt ära võtta vintpüss ja revolver. Mees sai põgenema ja palus Valgast abi bandiitide vastu. 27. juuni hommikul sõidutati Valgast kohale kaks veoautotäit miilitsamehi. Metsavennad pagesid kaugematesse laantesse. Enamlased otsisid läbi ümbruskonna talud. Kust mehi kodust ei leitud, viidi ära nende rõivad ja jalatsid. Need anti kohaliku punategelase Alfred Kimaski juurde hoiule. Järgmisel öö piirasid metsavennad sisse Kimaski talu ja võtsid oma kehakatted tagasi. 28.-30. juunil peeti Sangastes mitu haarangut, kuid metsavendi ei tabatud. 29. juunil pommitas Saksa lennuk esmakordselt Väike-Emajõe silda ning Keeni ja Sangaste raudteejaama. Sangaste vallas paiknes suurem maanteede sõlmpunkt. Need teed olid juunikuu viimastel päevadel täis taganeva punaväe voore. Nii kestis punaväe läbiminek lakkamatult kuni 7. juulini. Otsustati, et läbi Sangaste taanduvat punaväge ei häirita, hoidmaks ära punaste kättemaksu ja hävitustööd. 3. juulil hõivasid metsavennad Sangaste täitevkomitee ja Sangaste postkontori.

4. juulil kella 12 paiku päeval sai Sangaste vald telefonogrammiga ametiasutuste evakueerimiskäsu: rinne läheneb kiiresti, tegevus lõpetada, dokumendid ja raha pakkida, mahajäänud vara hävitada ja liikuda ida suunas. Seepeale põgeneti taludest metsa. Et tõkestada tee hävituspataljonile, lõhkusid Sangaste metsavennad Restu veski sillatammi. 4. ja 5. juulil rüüstasid taanduvad punaväelased Sangaste aleviku kauplusi.

5. juulil ründasid Tagula metsavennad maanteel taganevat punaväe kolonni. Metsavennad said küll pakku, kuid punaväelased lasid kättemaksuks maha Kakulaanes oma kraamikoormate juurest metsast kättesaadud kolm talumeest. Teeäärsed talud Lau külas ja kiriku ümbruses rüüstati ja tehti hobustest tühjaks. Põletati maha Sangaste jaamahoone ja puulaod.

7. juulil põletas taanduv hävituspataljonlaste jõuk maha Sarapuu veski ja saekaatri hooned. 8. juulil liikus Sangaste valla teedel vaid üksikuid punaväe salku. 8. juulil koondusid metsavennad Sangaste Omakaitseks eesotsas Kaitseliidu Sangaste malevkonna pealiku nooremleitnant Jüri Vaheriga. Sangastes oli omakaitselasi ligi 180 meest. 9. juulil heisati Sangaste vallamajal ja Sangaste aleviku majadel Eesti lipud.