IIMS Pikasilla ühishaud
Pikasilla ühishaua kõrvale künkale püstitati 1950. aastal dolomiidist 8 m kõrgune võidusammas. Selliseid Alar Kotli kavandatud dolomiidist obeliske oli Eestis veel kolm: Narvas, Rakveres ja Torgus. Samba tipus oli 80 cm läbimõõduga pronksist viisnurk sirbi ja vasaraga. Esiküljel aastaarvud „1941-1945“, soklil Isamaasõja ordeni kujutis. Sokli vasakul küljel „Igavene au kangelastele kes on langenud lahinguis meie kodumaa vabaduse ja sõltumatuse eest Suures Isamaasõjas 1941-1945“, sokli paremal küljel „Вечная слава героям, павшим в боях за свободу и независимость нашей Родины в Великой Отечественной войне 1941-1945“. Samba alusel kolmes küljes oli kolm graniidist tahvlit nimedega vene keeles. Algsed nimetahvlid olid dolomiidist. Samba ümber maapinnal oli veel neli punasest graniidist tahvlit nimedega. Pikasilla võidusamba kõrval, teisel pool maanteed, oli punalendur Ljahhovi mälestusmärk.
Eesti NSV Sõjakomissariaadi andmetel oli Valga rajooni Pikasilla ühishauda maetud 188 punaväelast.
Riigikantselei punamonumentide töörühma hinnang (23.11.2022) RKTH108: „II maailmasõjas hukkunute ühishaud. Hauatähise puhul on tegemist punamonumendiga. Kaitseministeeriumi Sõjahaudade komisjon on otsustanud eemaldada ja toetame eemaldamist. Võimalusel säilitada monument näidiseksemplarina“.
Kultuurimälestiste registris on Pikasilla ühishaua (mälestis 4482) juures fotod võidusambast, aga kirjeldus ja ajaloolised fotod on teisel pool teed asunud Ljahhovi mälestusmärgist.
Pikasilla võidusammas asendati neutraalse hauatähisega „Teise maailmasõja ohvrid“, selle ümber paigutati vanad nimetahvlid. Kõik neli Eestis olnud võidusammast purustati, näidiseksemplari ei säilitatud.
Pikasilla ühishaud likvideeriti 6.06.2024.