Kibaru
1941. aasta juunis varjas ennast Kibaru küla metsades 40-50 Taevere ja Vastsemõisa valla meest. Kui enamlased hakkasid rahvalt jahipüsse kokku korjama, võtsid metsavennad need omale ja andsid omanikule tõendi, et relva konfiskeerisid metsavennad. Nii olid 25. juuniks metsavennad enam-vähem relvis.
1. juuli hommikul kella 4.30 ajal teatas Kibaru metsavendade laagri valvepost, et laagrile läheneb salkkond mehi. Binokliga oli näha, et laagri poole tuleb 18 erariides relvastatud meest. Arvati, et tegu on Kaanisoo metsavendadega. Laagrijuht Jüri Kimmel koos mõne mehega läks tulijatele vastu. Kuna võõraid ei tuntud, näis asi kahtlane. Ja samas läkski lahinguks. Eemal Kõrge talu õues oli näha hulk püssimehi, kes hakkasid ahelikus metsavendade poole tulema. Nüüd oli selge, et tegu on hävituspataljonlastega. Metsavendadel õnnestus ennast enamlastest lahti rebida ja jõuda metsa varju. Lahinguragin oli nii tugev, et Kibaru küla naised-lapsed- vanurid pagesid varahommikul aluspesu väel ja paljajalu metsa. Sel päeval paisati mõnekümne metsavenna vastu kuni 400 hästirelvastatud enamlast.
2. juulil asusid enamlased taas suurte jõududega metsavendi taga ajama. Haarangulised veeti kohale veoautodega. Nii seisis Kibaru talu juures seitse enamlaste veoautot, Kõnnu talu juures oli neid tosina jagu. Peale selle sõitsid Kibaru küla vahel ringi veel mõned veoautod, millega sõidutati punaselindimehi ja punaväelasi mitmesse haarangukohta laiali. Enamlasi võis olla kokku 300-400 meest. Kõrge talu õues jagati enamlastele käske-korraldusi ja haarangulised saadeti eri suundades metsa. Siin-seal osutasid metsavennad salguti ümberhaaramise takistamiseks vastupanu, misjärel hajusid taas metsa rüppe. Nii kees Kibaru ümbrus 2. juulil nagu pudrupada. Metsavennad võitlesid kartmatult kuni kümnekordse ülekaalu vastu. Kuna enamlased ei tundnud metsa ja haarangutel puudus läbimõeldud juhtimine, tekkis punastel omavahel ägedaid kokkupõrkeid. Seda juhtus veel 3. juulilgi. 3. juulil koondusid metsavennad Üpassaare, Pikasöödi ja Ärma vahelises metsas. Oodati uusi haaranguid, kuid neid enam ei tulnud. Mõned päevad pärast Kibaru lahingut tulistasid metsavennad metsaäärsetel teedel üksikult möödasõitvaid punaväe autosid, samuti hävituspataljonlasi ja parteitegelasi ning püüti kinni kohalikke punaaktiviste.
Taevere vabanes enamlastest 9. juulil. Vallavanemana asus tööle Vihiküla Ireaua talu peremees Hans Vaga, kes oli Taevere vallavanem 1928-1940 ja 1941-1944.