Haamaste metsavendade mälestuskivi

Hindriku talu omanikuks oli Eesti sõjaväe kapten Erich Määrits ning seepärast on seda lahingut sageli nimetatud ka Määritsa talu lahinguks. Kapten Erich Määrits võitles 1944. aastal Saksa poolel venelaste vastu ja taganes koos sakslastega Läände. 1946. aastal elasid Hindriku talus kpt Määritsa naine Marta Määrits ja tema ema Liina Sillamaa ning nende sugulased, õde ja vend Erna ja Osvald Tatrikud. Osvald Tatrik oli metsavend ning seetõttu viibisid Hindriku talus sageli ka teised ümbruskonna metsavennad.

Metsavendade rünnak Osula asulale 13. märtsil 1946 pani okupatsioonivõimud kihama. Varem polnud Eestis sarnast juhust olnud, et metsavennad hoiavad valla keskust tervelt päev aega oma valduses.

Ööl vastu 1. aprilli 1946 alustas NKVD koos kohalike hävituspataljonlastega operatsiooni Hindriku talus olevate metsavendade vastu. Lahingu käigus põletati maha kõik talu kõrvalhooned peale ühe. Pärast seitse tundi kestnud tulevahetust õnnestus NKVD-lastel leekkuulidega põlema panna elumaja, kus metsavennad end varjasid.

Haamaste küla Hindriku (Määritsa) talu õuel on punasest graniidist raidkivi „Siin Hendriku talus 1. IV 1946. a. langesid vaba Eesti eest võideldes metsavennad /8 nime/”.